DOBET GNAHORÉ přiveze Africké slunce do podzimní Prahy!

Dobet_smallPanafrická Amazonka s andělským hlasem. Charismatická zpěvačka, tanečnice a bubenice a její neodolatelná směs afrických stylů. Po strhujícím vystoupení na loňských Colours, přijíždí se svou skupinou představit své zatím nejlepší album Na Dré.

Nabídne směs Afrických stylů od kamerunského bikoutsi po konžskou rumbu, od high-life z Ghany po ziglibiti z Pobřeží slonoviny, její vlasti. Její otec, Boni Gnahoré, vedl bubnovou sekci ansámblu Ki-Yi Mbock Company, který je Dobet Gnahoré, 2013mezinárodně renomovaným pilířem afrického divadla i tance. Zatímco z evropského pohledu nejúspěšnější umělci Afriky se orientují na evropské publikum za cenu kompromisů, Dobet Gnahoré zůstává – přesto že žije v Marseille – zakotvena svojí tvorbou pevně na mateřském kontinentě. Vedle repertoáru ve své mateřštině zpívá a komponuje v několika dalších afrických jazycích a udržuje si obdivuhodně těsný kontakt s místní kulturou. Její manžel a kapelník,
kytarista Colin Laroche de Féline, je jedním z mála evropských hudebníků, který nezvolil cestu fuze, ale naopak se totálně ponořil do africké hudby. První společné koncerty absolvovali jako duo ve Francii, po návratu do Afriky se stali hlavním magnetem „afrického Midem“, největšího veletrhu africké hudby MASA v Abidjanu, hlavním městě Pobřeží slonoviny. Roku 2006 zpěvačka získala cenu BBC World Music jako nejlepší nový umělec, roku 2010 byla vybrána do programu prestižního festivalu a veletrhu Womex. Získala Grammy společně s kolegyní jménem India.Arie za singl Pearls. V roce 2011 téměř vyprodala pražskou Akropoli a se svou kapelou předvedla strhující výkon, oslavu nádherného intenzivního hlasu a tance.

2 září, 2014 by