Category: KONCERTY

18 září, 2015 by admin

V Praze 28.09. 2015 vystoupí v Akropoli malijský mistr na strunný hudební nástroj ngoni, který se objevil na jednom pódiu se Sirem Paulem McCartneym nebo Damonem Albarnem. „Africký Jimi Hendrix“, nominovaný na Grammy – BASSEKOU KOUYATE.

Bassekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou,” tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí. Ale jen do té doby, než jeho debutové album Segu Blue (2007) zvítězilo v cenách BBC World Music. Časopis Mojo o něm referoval jako o nástupci Ali Farka Toureho, zatímco Guardian jej označil za afrického Jimi Hendrixe.

6106Kouyatovo Segu Blue je zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl téhož roku spolu s Tinariwen celkem třikrát nominován na ceny BBC.

Pozornost odborníků a veřejnosti se s další tvorbou malijského hráče-mistra na hudební nástroj ngoni rychle zhmotnila v řadu ocenění. I následovník debutu, album I Speak Fula (2009), se probojoval mezi nominace na hudební ceny – tentokrát i na samotné Grammy. Pověst o mimořádných kvalitách afrického hudebníka se raketovou rychlostí rozšířila po většině hudebních redakcí. Logickým vyústěním tak bylo prvenství počinu Jama Ko (2013), produkovaného spolupracovníkem Arcade Fire či Godspeed You! Black Emperor Howardem Bilermanem, v žebříčkách nejlepších alb roku.

Odborníci Kouyateho sledují přes deset let. S Alim Farkou Tourem hrál na jeho posmrtném albu Savana, přispěl i na první nahrávky jedné z největších hvězd malijské kory, Toumani Diabateho. Ale zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary.

6109

Bassekou Kouyate vystupoval s Ngoni Ba v Rudolstadtu, Roskilde a na Le Mar de Musicas festivalu ve Španělsku se ke skupině připojil Youssou N’Dour, na jehož albu Bassekou hostoval. A zájem největších současných velikánů světové hudební scény, jmenovitě Sira Paula McCartneyho, Johna Paula Jonesw a Damona Albarna, zahrát si s Kouyatem ponecháme bez komentáře.

Aktuální materiál Ba Power (2015) je „okouzlující nahrávkou definující autorovu kariéru, výraznou svými uchvacujícími písněmi, riffy ostrými jako břitva a emocemi rozprouděnými na plný plyn“. Právě s tímto albem dorazí Bassekou Kouyate na svátek sv. Václava po sedmi letech od posledního koncertu Rachotu do České republiky.

Bassekou hraje na ngoni s virtuozitou Jeffa Becka nebo Jimi Hendrixe,” napsal El Pais. Superlativy budí i v ostré africké konkurenci na domácí půdě: „Mezi 200 kapelami, které u nás v posledních 5 letech vystoupily, byl Bassekou Kouyate nejlepší,” říká ředitel světově respektovaného festivalu Sauti zu Busara ze Zanzibaru.

PRAHA | Palác Akropolis | Pondělí 28.09. 2015 | 19:30

ZDROJ: www.rachot.cz

Posted in KONCERTY

2 září, 2014 by admin

Dobet_smallPanafrická Amazonka s andělským hlasem. Charismatická zpěvačka, tanečnice a bubenice a její neodolatelná směs afrických stylů. Po strhujícím vystoupení na loňských Colours, přijíždí se svou skupinou představit své zatím nejlepší album Na Dré. Read more of this article »

Posted in KONCERTY

27 února, 2013 by admin

xxV divadle Archa se představí vrchol současné švýcarské hudební scény. Vystoupí neúnavný novátor Erik Truffaz v doprovodu svého kvartetu se speciálním hostem Annou Aaron a originální písničkářka Sophie Hunger. Read more of this article »

Posted in KONCERTY

26 února, 2013 by admin

xxOlomoucká elektro country kapela Nylon Jail se řadí mezi průkopníky v 3D v České republice. Jako první interpret u nás nabídne Nylon Jail svým divákům během koncertu prostorovou projekci. S pomocí nejmodernější 3D technologie natočila kapela hrané sekvence, uzpůsobené jednotlivým skladbám a společně s koncertem bude vše k vidění v sálech kin po celé České republice. Read more of this article »

Posted in KONCERTY

20 února, 2013 by admin

Písničkář Tomáš Kočko vstoupil do povědomí širší veřejnosti s recitálem, ve kterém uvedl zhudebněnou poesii básníka píšícího v dialektu beskydských horalů – Ladislava Nezdařila. Zpopularizoval a pro mnohé objevil beskydského barda, který své dílo zasvětil rodným horám, jejich obyvatelům, zvykům a slavným hrdinům tohoto kraje. Písně na básnické texty Ladislava Nezdařila tvoří podstatnou část Kočkova repertoáru, který už několik let uvádí v hudební formaci „Tomáš Kočko & ORCHESTR“. V této aktuální sestavě budeme mít možnost potěšit své ucho 26.2. 2013 od 19:30 hod. v Pražské Akropoli. Významnou částí repertoáru je původní ohlasová tvorba inspirovaná zbojnickou tématikou, zvláště pověstmi a písněmi o Ondrášovi, legendárním hrdinovi beskydských hor. Repertoár doplňují osobité úpravy tradičních písní Moravy.
Read more of this article »

Posted in KONCERTY

22 května, 2012 by admin

xxSesterské duo CocoRosie (USA) se v rámci svého letošního letního turné opět vrací do České republiky. Tyto avantgaední průkopnice neo-folku – sestry Sierru a Biancu Casady doprovodí 27. července 2012 v pražském Divadle Archa skupina indických hudebníků Rajasthan Roots a beatboxer TEZ. Read more of this article »

Posted in KONCERTY

17 května, 2012 by admin

Don´t StopOriginálně a stylově vstoupí do kin nový československý film DON´T STOP. Pár dnů po slavnostní premiéře, ohlášené na 14. června 2012, se rozjede DON´T STOP TOUR s kapelami, jejichž skladby znějí ve filmu.  Read more of this article »

Posted in FILM, KONCERTY

9 května, 2012 by admin

Warpoint1Poznejte snový svět atmosférického punku, psychedelické songy plné intimity a melancholie. To vše nám nabídne skuppina WARPAINT. Jejich EP Exquisite Corpse masteroval John Frusciante z Red Hot Chili Peppers, a kromě toho ve Warpaint původně působil Josh Klinghofer, nynější kytarista Red Hot Chili Peppers. Read more of this article »

Posted in FESTIVALY, KONCERTY

7 května, 2012 by admin

Vivaldino 2012Nadšené reakce a velký úspěch u publika provází začátek koncertního turné se špičkovým hudebním a audiovizuálním programem, prvotřídními interprety a hostujícími umělci z celého světa – Vivaldianno Tour 2012.  Vivaldianno Tour 2012 nabízí především novinky z CD Vivaldianno MMXII,  které vyšlo koncem března, ale nechybí ani ty nejúspěšnější a nejžádanější skladby z prvního CD Vivaldianno MMVIII. Read more of this article »

Posted in KONCERTY

2 května, 2012 by admin

McCaffertyPunk, r&b, folk, rock… a 25. května exkluzivní akustický koncert zpěváka kapely Nazareth Dana McCaffertyho. Mimořádně atraktivní program pro příznivce kvalitní hudby různých stylů na květen připravil Hudební a divadelní klub Malostranská beseda. V rámci zdejších pravidelných „speciálů“ kromě hvězdného Dana McCaffertyho zahrají i legendy české hudební scény Zuzana Michnová s Oskarem Petrem a kapelou Petra Kalandry Memory Band, kteří tady 14. května pokřtí 2CD V mýdlových bublinách.

Read more of this article »

Posted in KONCERTY