Hudba dělá člověka! – Respect festival 2012

JAGWAPatnáctý ročník Respect festivalu, největší české přehlídky world music, představí na pražské Štvanici od 16. do  17. července 2012 sérii objevů i umělců první velikosti. Během dvou energií nabitých koncertů se vystřídá řada umělců z Afriky, Asie i Evropy, z nichž všichni u nás koncertují poprvé.

Jedním z hlavních cílů festivalu Respect, jehož vizuální kampaň i v letošním roce doprovází slogan Hudba dělá člověka!, je nabídnout možnost poznání odlišných hudebních tradic a směrů. „Stejně jako v minulých letech nám i letos jde především o objevování nových teritorií ve world music. Návštěvníkům festivalu nabídneme ochutnávku toho nejzajímavějšího, co se v daném hudebním žánru ve světe děje, co sklízí uznání na renomovaných světových festivalech a na co by u nás jen stěží narazili,“ říká ředitel a zakladatel Respect festivalu Borek Holeček.

Mezi největší atrakce letošního festivalu bude patřit vystoupení flamencového génia Duquende, dlouholetého zpěváka  kytarového velikána Paca de Lucii, považovaného za nástupce vůbec největšího flamencové osobnosti 20. století Camarona.  Přes své hluboké sepětí s tradicí má v repertoáru i Leonarda Cohena a podílel se na odvážné fuzi Qawwali Flamenco s rituální hudbou z Pakistánu.Duquende

Velmi energický koncert slibují členové skupiny Jagwa Music z Tanzánie, kteří pomocí důmyslného propojení archaických bubnů s lacinými klávesami Casio a megafonů předvedou vlastní odnož afro punku a trance rapu, s níž triumfovali  na dánském megafestivalu Roskilde. Členové sestavy se většinou živí na ulicích Dar es Salaamu jako černí taxikáři, zaskakující za kolegy zatčené policií.

Festivalu se zúčastní také jedna z nejstarších žijících legend africké hudby Mulatu Astatke, přezdívaný otec etiojazzu. K Astatkeho comebacku přispěl stoupající Mulatu Astatkezájem o etiopskou hudbu  iniciovaný Robertem Plantem či Jimem Jarmuschem, který jeho hudbu použil ve filmu Zlomené květiny. I když Astatke řídí svůj orchestr elitních hráčů od vibrafonu, jeho skladby stojí na unikátních etiopských rytmech i stupnicích.

Dalším potvrzeným interpretem je Awsome Tapes From Africa. Pod tímto názvem vystupuje brooklynský etnomuzikolog Brian Shimkovitz, který na svých cestách Afrikou nasbíral stovky na Západě nikdy nevydaných nahrávek s nimiž jako DJ vystupuje na světových festivalech včetně  All Tomorrow’s Parties  či Roskilde. Brian Shimkovitz vystoupí  spolu s dalšími účinkujícími 16. června od 23.00 na festivalové afterparty, která proběhne v Café NONA na Nové scéně Národního Divadla.

Na festivalu vystoupí také superskupina zázračných dětí z hlubin bulharských romských ghett Karandila Jr. Původně školní projekt koncipovaný jako záchrana mizející kultury založil trumpetista Angel Tichaliev, který kolem sebe shromáždil sestavu Karandila Jr.sedmnácti dětí mezi 10 a 18 lety. Skupina se svou balkánskou dechovkou obohacenou o jazzové harmonie uhranula publikum na řadě prestižních festivalů včetně maďarského Szigetu.

Dalšími účinkujícími bude skupina Arifa (all-star band s hudebníky z Turecka, Iráku a Rumunska se základnou v Holandsku), Roland Tchakounte („kamerunský John Lee Hooker“ hrající blues ze subsaharské Afriky), Conjunto Angola 70’s (zlatá éra africké psychedelie) či projekt Soul Motion bosenské zpěvačky Nataša Mirković a Nenada Vasilice, kteří hrají staré jugoslávské hity od legendární skupiny Gorana Bregoviće Bjelo Dugme, které posouvají do bluesové roviny. Na festivalu vystoupí také ansámbl Terah Taali z indického Rajasthanu, jež tvoří ženy v pestrých krojích ověšené zvonky a miniaturními činely, které se pohybem rozeznívají, a řada dalších interpretů.

Terah Taali

Také v letošním roce bude festival rozšířen o speciální  program pro nejmenší. Nejen děti si jistě užijí vystoupení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami. Přichystána bude v neděli i speciální bublinářská dílna. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole, nebo ji ohřát v mikrovlnné troubě přesnídávku. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma! Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

 

Další potěšení na Respect festivalu

Program open air festivalu počítá i s doplňkovým programem, prezentací mimoevropské kuchyně (etnocatering), vegetariánským občerstvením Góvinda, kavárnou, čajovnou, vinárnou, stánkem s grilováním masa. Těšit se můžeme na plachetnici z plastu na Vltavě /projekt Ahoj/, recyklační sochy od Barbary Benish a objekty dalších zahraničních umělců, projekci filmu Safe Planet a další. Nedílnou součástí open air festivalu bude také prezentace nevládních neziskových aktivit. Chybět nebudou ani stánky s prodejem hudebních nosičů a další. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena sleva na vstupném o 100,- Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

V rámci doprovodného programu pak vystoupí ve čtvrtek 25. července v Paláci Akropolis skupina Alaaev Family (Izrael,Tádžikistán).

 

Program:

 • 16. 6. 2012 – 14:00  Arifa Ostrov Štvanice
 • 16. 6. 2012 – 15:30  Karandila Jr Ostrov Štvanice
 • 16. 6. 2012 – 17:00  Terah Taali Ostrov Štvanice
 • 16. 6. 2012 – 18:30  Mulatu Astatke Ostrov Štvanice
 • 16. 6. 2012 – 20:00  Jagwa Music Ostrov Štvanice
 • 16. 6. 2012 – 23:00  Afterparty: DJ Awsome Tapes from Africa + Romano Trajo Café Nona, kavárna Nové scény Národního divadla
 • 17. 6. 2012 – 14:00  Romano Trajo Ostrov Štvanice
 • 17. 6. 2012 – 15:30  N. Mirkovic & N.Vasilic SOUL MOTION Ostrov Štvanice
 • 17. 6. 2012 – 17:00  Roland Tchakounte Ostrov Štvanice
 • 17. 6. 2012 – 18:30  Duquende Ostrov Štvanice
 • 17. 6. 2012 – 20:00  Conjunto Angola 70’s Ostrov Štvanice
 • 25. 7. 2012 – 19:30  Alaev Family Palác Akropolis

 

Předprodej: Ticketpro
Předprodej: od 21. dubna jednodenní vstupenka 450,- Kč / dvoudenní vstupenka 550,- Kč
Zvýhodněné rodinné vstupné: Pár s dětmi do 15 let – 600,- Kč.
Cyklisté: sleva 100,- Kč.
Držitelé průkazů ISIC/ITIC/IYTC obdrží po jeho předložení slevu 50,- Kč z ceny vstupenky (nelze kombinovat s rodinným vstupným).
Děti do 15 let a vozíčkáři včetně jejich asistentů vstup zdarma.

 

 

ZDROJ: Agentura Rachot

17 května, 2012 by