BASSEKOU KOUYATE & NGONI BA /Mali/ – africký Jimi Hendrix

V Praze 28.09. 2015 vystoupí v Akropoli malijský mistr na strunný hudební nástroj ngoni, který se objevil na jednom pódiu se Sirem Paulem McCartneym nebo Damonem Albarnem. „Africký Jimi Hendrix“, nominovaný na Grammy – BASSEKOU KOUYATE.

Bassekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou,” tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí. Ale jen do té doby, než jeho debutové album Segu Blue (2007) zvítězilo v cenách BBC World Music. Časopis Mojo o něm referoval jako o nástupci Ali Farka Toureho, zatímco Guardian jej označil za afrického Jimi Hendrixe.

6106Kouyatovo Segu Blue je zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl téhož roku spolu s Tinariwen celkem třikrát nominován na ceny BBC.

Pozornost odborníků a veřejnosti se s další tvorbou malijského hráče-mistra na hudební nástroj ngoni rychle zhmotnila v řadu ocenění. I následovník debutu, album I Speak Fula (2009), se probojoval mezi nominace na hudební ceny – tentokrát i na samotné Grammy. Pověst o mimořádných kvalitách afrického hudebníka se raketovou rychlostí rozšířila po většině hudebních redakcí. Logickým vyústěním tak bylo prvenství počinu Jama Ko (2013), produkovaného spolupracovníkem Arcade Fire či Godspeed You! Black Emperor Howardem Bilermanem, v žebříčkách nejlepších alb roku.

Odborníci Kouyateho sledují přes deset let. S Alim Farkou Tourem hrál na jeho posmrtném albu Savana, přispěl i na první nahrávky jedné z největších hvězd malijské kory, Toumani Diabateho. Ale zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary.

6109

Bassekou Kouyate vystupoval s Ngoni Ba v Rudolstadtu, Roskilde a na Le Mar de Musicas festivalu ve Španělsku se ke skupině připojil Youssou N’Dour, na jehož albu Bassekou hostoval. A zájem největších současných velikánů světové hudební scény, jmenovitě Sira Paula McCartneyho, Johna Paula Jonesw a Damona Albarna, zahrát si s Kouyatem ponecháme bez komentáře.

Aktuální materiál Ba Power (2015) je „okouzlující nahrávkou definující autorovu kariéru, výraznou svými uchvacujícími písněmi, riffy ostrými jako břitva a emocemi rozprouděnými na plný plyn“. Právě s tímto albem dorazí Bassekou Kouyate na svátek sv. Václava po sedmi letech od posledního koncertu Rachotu do České republiky.

Bassekou hraje na ngoni s virtuozitou Jeffa Becka nebo Jimi Hendrixe,” napsal El Pais. Superlativy budí i v ostré africké konkurenci na domácí půdě: „Mezi 200 kapelami, které u nás v posledních 5 letech vystoupily, byl Bassekou Kouyate nejlepší,” říká ředitel světově respektovaného festivalu Sauti zu Busara ze Zanzibaru.

PRAHA | Palác Akropolis | Pondělí 28.09. 2015 | 19:30

ZDROJ: www.rachot.cz

18 září, 2015 by