Divadelní lahůdky na Colours of Ostrava: Barbora Hrzánová, Anna Polívková, SKUTR VOSTO5 a další…

Colours of OstravaNa festivalu Colours of Ostrava (12. – 15. července) v novém areálu v Dolní oblasti Vítkovic proběhne jako tradičně i bohatý nehudební program – divadelní představení, workshopy, projekce filmů či diskuse.Letošní nabídka divadel je opět žánrově velmi široká – od hereckého koncertu Barbory Hrzánové přes současný tanec, improvizaci, loutkové divadlo až po pohádky pro děti,“ uvádí dramaturg divadelní scény Jiří Moravčík. Představení se odehrají v novém areálu na dvou místech. „Technicky náročnější v sále Plynojemu, komornější pak v jedné z budov dolu Hlubina,“ dodává Moravčík.

Na rozdíl od loňského roku, kdy jsme pro řadu z těchto aktivit museli využít i místa mimo festivalový areál v centru Ostravy, letos se vše díky mnoha zajímavým a unikátním budovám a zákoutím odehraje v rámci jednoho areálu,“ podotýká ředitelka festivalu Zlata Holušová, a dodává: „Jako první z bohaté nabídky můžeme prozradit divadelní program, který je již kompletně potvrzen.

 

Návštěvníci letošních Colours of Ostrava tak uvidí představení Muži režisérky Adély Laštovkové Stodolové a režijní dvojice SKUTR, syrové a živočišné představení současného tance Brut našeho předního souboru NANOHACH, společné představení herečky Anny Polívkové a tanečního souboru VerTeDance Případy Dr. Toureta, dále držitelku Thálie, herečku Barboru Hrzánovou v kultovní inscenaci Hrdý Budžes Divadla A. Dvořáka v Příbrami, loutkovou improvizaci Automat na filmy souboru Buchty a loutky, novou hudebně – kabaretní formaci divadla DNO nazvanou iDolls, první českoslovinskou loutkovou soap operu s hudbou skupiny ABBA Back to Bullerbyn souboru Divadlo Športniki & LG Maribor, otevřený divadelně-hudební improvizační večer Stand´artní kabaret Divadla VOSTO5 a loutkovou pohádku Červená Karkulka aneb Tanečnice souboru THeatr ludem.

 

 Učinkující:

Adéla Laštovková Stodolová & SKUTR: Muži

Na otázku, jak se dnes žije mužům a zda toho na ně není moc, se snaží najít odpověď režisérka a choreografka Adéla Laštovková Stodolová společně s uměleckým tandemem SKUTR. Inscenace na pomezí mnoha žánrů, která je inspirována skutečnými příběhy mužů. Jak si v dnešní době žijí muži? Není toho na ně někdy moc? Když se v mužích probudí zvířata, volání smečky se nedá odolat. Šest mužů se vydává na cestu do divočiny, aby našli odpovědi na ty nejniternější otázky. Vyrovnávají se tam se svými problémy a především sami se sebou.

 

NANOHACH: Brut

BRUT je taneční představení. BRUT nemá žádné vyprávěcí schéma. BRUT předvádí syrový materiál, přetékající napětí, emoce plné smíchu. BRUT zkoumá živočišnost, která někdy vychází z gesta, skoku, grimasy. BRUT je bitka, masa, tlupa, smečka. BRUT je výkřik těla a kostí, gest a pohybů, vyvržený a vyplivnutý. Ze své předchozí choreografické zkušenosti Fabrice Ramalingom (Francie) vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu. Jeho mnohotvárné pohyby odhalují jednoduchost a vracejí se ke kořenům a zároveň si uchovávají sofistikovanost. V choreografii Brut Fabrice Ramalingom zkoumá různé vlastnosti tanečníků.

Anna Polívková & VerTeDance: Případy Dr. Toureta

Dokážete předvést, co ve vás je? Co ve vás je? Uměli jste létat, ale zapomněli jste to? Chce se vám tančit, ale stydíte se? Chcete být svobodní, ale nevíte jak? Případy doktora Toureta – Pan Padlý, Paní Vltavská a další vám pomohou vyřešit tyto otázky. Překvapte sami sebe! Nechte se překvapit… Inscenaci vytvořila herečka a mimka Anička Polívková spolu s tanečním souborem VerTeDance. Hudbu vytvořil Jakub Xavier Baro.

 

 

Divadlo A. Dvořáka Příbram: Hrdý Budžes

Kultovní dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douškové. Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje. Hra je určena nejen pamětníkům doby, ale především všem, které ještě neopustil dar dívat se na svět dětskýma očima, kteří se nebojí a nestydí zasmát se i sami sobě. Fantastická Barbora Hrzánová získala za roli Helenky Součkové v roce 2003 cenu Thálie.

 

 

Buchty a loutky: Automat na filmy

Ptáci. Babička. Terminátor. Údolí včel. Sám doma 2. Tmavomodrý svět. Titanic. Vy zadáte do Automatu název filmu, který byste rádi viděli a Automat vám jej vzápětí přehraje. Neexistuje film, který by Automat neměl v archivu. Totální improvizační nasazení diváků a Buchet a loutek. Delikatesy.

 

Divadlo DNO: iDolls

EMOčně dEMOliční EMOkál. Na jevišti hrají iDOLLS v hledišti hrají emoce. Kapela se srdcem na dlani. Se srdcem svích fanoušku. Co všechno se nestane během jednoho konzertu. Zajímá tě, co si myslí ten týpek, co tancuje vedle tebe? Pája miluje Dana. Kamil miluje Helenu. Georgy miluje Johy. Všichni milují idoly. Být svůj vlastní idol je čím dál větší problém. Ještě nikdy nebylo dno tak sexy. Idolls jsou slavná popová kapela, každý večer stojí před plným stadionem a koukají se na zmítající se fanynky a fanoušky. Mají je rádi, i když jim nerozumí, sebe mají taky rádi, i když si nerozumí. Idollománie. Kapela, co se vám bude zdát! To není hudba, to je názor! Nová hudebně – kabaretní formace divadla DNO.

 

 

Divadlo Športniki & LG Maribor: Back to Bullerbyn

Loutková inscenace velmi volně na motivy knihy Astrid Lindgrenové Děti z Bullerbynu. Jméno Astrid Lidgrenové v nás probouzí vzpomínky na dětství, na dlouhé večery s hrníčkem kakaa a s knížkami, plnými rozverných i tajuplných příběhů. Ale ruku na srdce – co se stane s Bullerbynem, když člověk dospěje? Kdo koho miluje, kdo na koho žárlí, kdo s kým a kdo bez koho…? Prostě všechno, co jste kdy chtěli vědět o Bullerbynu a báli jste se zeptat…první českoslovinská loutková soap opera s hudbou skupiny ABBA. Představení získalo na prestižním festivale Přelet nad loutkářským hnízdem cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci roku 2011.

 

 

Divadlo VOSTO5: Stand´artní kabaret

Chlapci Ondar, Petar, Tomina, Jura a Kurt předvedou svůj maximální improvizační standart! Nic víc, nic míň! Zcela otevřený divadelně-hudební improvizační večer. Stand´artní kabaret prožívá pokaždé svou premiéru i derniéru.

 

 

THeatr ludem: Červená Karkulka aneb Tanečnice

Známý pohádkový příběh o Karkulce zahraje, zatančí, převypráví jedna ztřeštěná holka, která chodí neustále v červené sukni, červeném tričku, má červené punčochy a na hlavě červenou čepici – karkulku. Ráda tančí, zpívá, vymýšlí si a hraje si s loutkami. Co se stane, když se z chlupatého a kousavého svetru stane hladový vlk? Následuje Loutková dílna vedená herci a lektory, kdy se děti dozví, jak si vyrobit vlastní, malé, papírové, loutkové divadélko Loutkadlo. Všechno potřebné k tomu budou mít děti zdarma k dispozici.

* * * * * * * * *

Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro, na e-shopu na http://eshop.colours.cz/ a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. Současná cena je 1.890 Kč. Od 16. dubna je v prodeji limitovaná edice jednodenních vstupenek na všechny 4 dny. Cena na 1 den: 1.100 Kč.

 

ZDROJ: ArtsMarketing.CZ

8 května, 2012 by