BUTY vydají DUPERELE…

ButyNové album skupiny Buty, které vyjde po šesti letech od poslední nahrávky, se bude jmenovat Duperele. Název je v ostravském dialektu označení pro drobnosti, maličkosti a zbytečnosti. Album vydá Supraphon 25. května 2012.

Kromě CD si bude možné jednotlivé písničky hned v den premiéry koupit v digitální podobě na adrese SUPRAPHONline.cz a zároveň se dostane do nabídky dalších digitálních servisů, jako jsou například MusicJet a iTUNES.

Radek Pastrňák, Richard Kroczek, Milan Straka, Milan Nytra a Petr Vavřík si dali pár let oddechu od nahrávacího studia. To se však na konci loňského roku změnilo, aby nyní mohli nabídnout aktuální album skupiny Buty se sestavou třinácti nových hořkosladkých písniček. Některé jsou jasně hitové na první poslech. Jiné nabídnou potěšení občasným lidovým nářečím a někdy i bluesovým pocitem. Dozvíte se také, že Paul McCartney prodal basu v Opavě, a že po kořalce možno Dupať až do rána…

Buty1„K nahrání nové studiové desky jsme se dostali za tak dlouhou dobu, protože jsme hodně koncertovali, také kolem sebe sledovali pomačkaný svět a čekali na tu správnou chvíli. Ta přišla až v poslední době, kdy jsme už začali vnitřně cítit, že je třeba něco nového udělat. Musím říct, že když jsme s Radkem Pastrňákem udělali základy nových písní, úplně jsme ožili. Vlilo nám to novou krev do žil,“ upřesňuje vznik nového alba bubeník Richard Kroczek a dodává „ Duperele jsou ne vždy prvoplánově popově jednoduché songy k naší ne vždy křišťálově čisté době“.

Připravované album bude obsahovat třináct základních písní a k tomu navíc ještě několik zajímavých bonusových verzí. Všechny písně už jsou nahrané a nyní finišují práce na výtvarném zpracování obalu. Supraphon album vydá 25. května 2012 na CD a samozřejmostí bude i digitální formát (MP3 a FLAC).


(Buty znamená „Boty“ v lašském nářečí)

populární hudební skupina, původně z Ostravy, která vznikla v roce 1986 ze skupin U238 a B komplex. Zakládajícími členy jsou Richard Kroczek a Radek Pastrňák. K nim se přidali Vít Kučaj, Ivan Myslikovjan a Luděk Piásečný.Buty2

V hudbě skupiny Buty se mísí velké množství stylů (rock, folk, folklor různých etnik, country, jazz, reggae a další) s nápaditými a vtipnými texty. Každé album se od předešlého výrazně odlišuje. Od komorního Pískej si pískej, k atmosférickému Ppoommaalluu (část písní použité ke Svěrákovu filmu Jízda), pozitivitou nabitému Dřevu (v těchto dvou albech většina kritiků shledává umělecký vrchol skupiny), k mírně popovému počinu Rastakayakwanna, experimentálnímu avšak ne tak úplně koherentnímu Kapradí, přes Normale (hudebně inspirováno Goranem Bregovičem), až k předposlednímu albu Votom, které vznikalo pět let. V dubnu 2012 skupina Buty podepsala smlouvu s vydavatelstvím Supraphon a na konci května vydá po šesti letech novinkové album Duperele, které doprovodí koncertním turné.

pozn.:

V roce 1987 se stala skupina Buty laureát Rockfestu.

Za písně k filmu Jana Svěráka Jízda obdržela skupina Českého lva 1994 – za nejlepší hudbu.

 

Současní členové skupiny Buty:

Radek Pastrňák – kytara, zpěv

Richard Kroczek – bicí

Petr Vavřík – baskytara

Milan Nytra – klávesy

Milan Straka – dechové nástroje

 

Diskografie:

1992 – Pískej si, pískej

1994 – Ppoommaalluu

1995 – Dřevo

1997 – Rastakayakwanna

1999 – Kapradí

2001 – Normale

2006 – Votom

Duperele (25. 5. 2012 – vydá Supraphon)

www.buty.cz

 

ZDROJ: www.supraphon.cz

3 května, 2012 by
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat